Hakkımda

Merhaba, Ben Berk. 1989 İzmir’de Doğdum. Genellikle Makedonya, Polonya ülkelerinde bulunuyorum.

Orta okul zamanlarımda irc ve web kodları ile tanışmıştım aslında. Bunu test etmek içinde kendime beginner.gen.tr isminde bir domain satın almıştım ve .ASP ile çalışan basit bir hazır script bulup kurmuştum bununla uzun uğraşlardan sonra yapa boza bir farklı tasarım oluşturarak kendime bir websitesi olışturmuştum. O yıllarda çok içerik düşünme imkanı yoktu hayatımızın çoğu Msn ve mIRC’de geçiyordu. Bende az çok nasıl gelir edebilirim diye düşünürken sohbet scripti sunumu yapabileceğim sohbet siteleriyle ilgili haberler sağlayarak ziyaretçi kazanabileceğim bir web sitesi hazırlamıştım. Amacım kendi mIRC scriptimi indirip onların arkadaşlarına tavsiyesi ile web sitesinin tanıtımı yapabilmekti ve bunu başarmoştım o zamanlar. Sıradaki işim gelir elde etmekti ve onuda başarabilmiştim çok olmasa bile haftalık verdiği bir tutar bile o orta okul zamanlarında harçlık olarak beni memnun ediyordu. Sonrasında kendime Beginner.gen.tr için IRC sunucusu kurmam gerektiğini düşündüm tabi o işler tek yürütülmediği gibi zorluydu. Sürekli botnet üzerinden saldırılar yapılmaktaydı serverlere. Buna engel olmam zor oluyordu max anlık 150-200 arası günlük sabit user kabul ediyordum sunucuma. Daha sonra düşüşle IRC sunucusunu kapatmaya karar vermiştim.

Bir süre sonra Zurna.com ile tanıştım o zamanlar ne facebook nede twitter gibi hiçbir platform mevcut değilken Zurna’da bir kullanıcı olarak yeni bir deneyime katıldım. Aslıdna dış görüntü olarak arkadaşlık sitesi gibi gözüksede ama bir yandan eğlenceli bir portaldı bizim için özellikle ZPhoto ve Z amblemli bir çok etkinliğe sahip olan özellikleri barındıran bir sosyal ağ olmuştu bizim için. Bir süre zaman geçirdikten sonra burada sohbet kanalları bilgim olduğu için sohbet kanallarında yöneticilik yaptım ve daha sonrasından bu alanda gelen kullanıcıları takip amaçlı bir panele erişimim oldu ve profilime bıyık simgesi geldi (editor/admin) burada kullanıcılara vip üyelik veya profil banlama gibi bir çok yetkiye sahiptim. Bir kaç sene zurna’da yeni arkadaşlıklar elde edindim ve sonrasında facebook hayatımıza geldiği gibi zurna’da düşüşler olmaya başladı buna rağmen yine ayakta olmasına rağmen bir kötü sorun da erişim engeli gelmiştir başka bir domainden kaynaklanan sorun yüzünden.

Daha sonrasında dil eğitimi ve okul için Londra’ya gittim ve sadece iPod touch cihazım ve bir tane eski Nokia telefonum vardı. Biriktirdğim paramla ilk işim bir Apple mağazasına gitmek ve kendime bir iPhone 4 alabilmekti. Bunu ilk gün başaramadım çünkü stoklar bitmişti başka bir bölgede bir iPhone baktırttım ve oraya nasıl gidileceğini tahmin bile edemiyordum. iPodTouch ile sadece wifi olmasi gereken yerlerde internet erişimim oluyor ne haritaya bakıp konum bulma ne de doğru adrese kesin şekilde gidebilme imkanım vardı. Sadece doğru hedef seçip onu uygulamam gerekiyordu ki bunun için ingilizce alt yapımın az olması biraz engel olsada tarif alıp hangi otobüs ile ulaşım sağlayacağımı ve nerde olacağı hakkında bilgiler alabilmiştim. Bir Avm’ye geldim ve o mağazadan bir iPhone 4 satın alabilmiştim artık iletişim kurabileceğim bir telefonum vaardı sadece sim kart yoktu Onu da ertesi güne kaldığım yere yakın bir mobil dükkanına gidip satın alarak gerçekleştirdim ve kendime dışarda kullanabileceğim bir yürüyen internete sahip olduğum için mutluydum. Aradan 1 ay geçti, ve talihsizlik başına gelir ya insanın benimde geldi bir kaç somali gençler tarafından önüm kesilmişti ve özenerek aldığım telefonumu çalmışlardı. sağolsun yunan polis yardım etmemek için elinden geleni yapsada artık ümidimi kesmiştim ve yine iPodTouch ile başbaşa kalabilmiştim.

Bu olaydan öncesinde ise zurna.com’un sahibi ile Londra’da denk gelmiştik ve aradan bir hafta geçtikten sonrasında yaşadığım bu olay sonrasında iPod’da bulunan Facebook uygulaması ile zar zor bir mesaj attım. Yeni açmış olduğu ödeme sistem şirketi için iş aradığımı ve zor zamanda olduğumu konu hakkında yardımcı olmasını rica ettim ve bilgisayarım olmadığını belirttim. Bana 1 hafta içinde bilgisayar göndermesi ve avans nakit göndermesiyle hayatimda herşey değişmişti. İlk avansımla kendime tekrardan bir telefon satın almaktı ki bunu yapabilmiştim. Para biriktirmeye ve evden çalışmaya başlamıştım PayPal üzerinden müşteri hesaplarını kontrol, düzenleme ve iptal etme gibi bir işlemdi. 3-4 ay çalışabildim daha sonrasında Türkiyeye geçmek gibi bir durumum olmuştu bu işten çıkmak zorunda kalmıştım. Daha sonrasında bir kaç aylığına bir firmada çalışmaya başladım sonrasında askerliğin gelmesiyle birlikte yurt dışına geçiş yaptım. Seçebileceğim çok fazla üniversite seçeneği olmadığı zamana denk gelmesiyle bu ülke Makedonya oldu. Buraya gittim ve 6 ay dil öğrenmem gerekti sonra üniversiteye başlamam gerekiyordu falan. Aradan bir kaç yıl sonra Türkiyeye gelip kendime bir yeni bilgisayar almam gerektiğini düşündüm ve 4 aylık çalıştığım ve biriktirdğim paramla bir Laptop almıştım bunu oraya götürebildim. Yine bir planlar peşinde koşarken EventsFinder etkinlik içerikli bir platform sitesi açmıştım. Çok başarılı olmasada kendimi php’de geliştirmemi sağladığım bir alan olmuştu. Daha sonrasında bir oyunla birlikte kendime hedef çizerek okul hayatımı içerisine alarak oyun sunucusu kurmaya ve bunları satmaya karar verdim. Buradan kazancım evet ilk başlarda kötü olsada bir süre sonra kazancım iyi bir hal almıştı. Bu işten çok yorulduğumu fark ederek bu işe bir süre ara vermek zorunda kalmıştım. Gece ve gündüz karışıklığı sonucu yeni bir işe atılmaya karar verdim ki işte buradayım. 🙂

Şuan Freelancer web site tasarımları yaparak ve SEO geliştirerek kendime kazanç sağlıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı